Kościół pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła w Szczyrku jest z pewnością miejscem o bogatej historii i pięknej architekturze. Oto kilka faktów na temat tego kościoła:
Historia: Pierwsze informacje na temat wsi i parafii Kotuszów, gdzie znajduje się ten kościół, pochodzą z I połowy XIV wieku. Parafia została wymieniona w spisie płacących świętopietrze z 1326 roku. W XVI wieku świątynia została ograbiona i spalona przez Krzysztofa Lanckorońskiego, kasztelana radomskiego. W XVII wieku prawdopodobnie Zbigniew Lanckoroński, syn kasztelana radomskiego, ufundował nową świątynię. Obecny kościół pochodzi z II połowy XVII wieku.
Architektura: Kościół św. Jakuba Apostoła jest drewniany, zbudowany w konstrukcji zrębowej i pokryty gontem. Jego plan jest w kształcie krzyża łacińskiego. Na zewnątrz kościoła znajdują się szkarpy, a wewnątrz nawy i ramion transeptu kaplice św. Antoniego i św. Józefa. Prezbiterium jest węższe od nawy i zamyka je półkolista absyda. Wieża, dostawiona do nawy, ma charakterystyczny ośmioboczny hełm i arkadową latarenkę.
Odbudowa: W czasie II wojny światowej kościół został spalony wraz z wyposażeniem, ale został odbudowany przez ks. Antoniego Sobczyka, który przybył do Kotuszowa w 1945 roku. Świątynia jest obecnie murowana i otynkowana.
Szlak pielgrzymkowy: W 2009 roku bp E. Frankowski otworzył szlak pielgrzymkowy św. Jakuba: Sandomierz – Kotuszów – Kraków do Santiago de Compostela, przedłużony później do Lublina.
Msze święte w kościele św. Jakuba Apostoła odbywają się w niedziele, święta oraz dni powszednie. Odpusty obchodzone są ku czci św. Jakuba Apostoła (25 lipca) i św. Józefa (19 marca) 1.
Jest to z pewnością ważne miejsce dla mieszkańców Szczyrku i okolic oraz dla pielgrzymów pielgrzymujących śladami św. Jakuba Apostoła. Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła w Szczyrku zapewne jest miejscem, które przyciąga zarówno ze swoją historią, jak i architekturą. Jego odbudowa po zniszczeniach II wojny światowej jest dowodem na silną wiarę i determinację ludzi, którzy starają się zachować i pielęgnować dziedzictwo kulturowe i religijne.
To wspaniałe, że kościół jest również częścią szlaku pielgrzymkowego do Santiago de Compostela. Jest to doskonała okazja dla pielgrzymów, aby zanurzyć się w duchowość i historię tego miejsca oraz doświadczyć niezwykłego szacunku wobec świętych, których życie i działalność wiąże się z kościołem św. Jakuba Starszego Apostoła.
Miejmy nadzieję, że to miejsce będzie nadal służyć jako centrum duchowości i tradycji dla społeczności lokalnej i pielgrzymów, którzy odwiedzają ten piękny kościół.
To wspaniałe miejsce, które łączy historię, wiarę i piękno architektury.